Kim jest lekarz proktolog?
Proktolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego, głównie okolic odbytu, kanału odbytu oraz odbytnicy. Wiele osób krępuje się wizyty u proktologa – zupełnie niepotrzebnie! W naszej poradni doświadczeni lekarze przeprowadzają badania w komfortowych warunkach z pełnym poszanowaniem godności i intymności Pacjenta.
Do chorób diagnozowanych przez proktologa najczęściej zaliczają się:
hemoroidy
ropień okołoodbytniczy
szczelina odbytu
nietrzymanie stolca,
kłykciny kolczyste
przetoka odbytu,
wypadanie błony śluzowej kanału odbytu,
uchyłki jelita grubego
zakrzepica odbytu,
stany zapalne, anodermy
wrzodziejące zapalenie jelita grubego
nowotwór jelita grubego
rak odbytu
Co powinno nas skłonić do wizyty u lekarza proktologa:
zmiana barwy i formy kału,
zaparcia,
nawracające biegunki,
ropne wycieki z odbytnicy,
zmiany ropne sączące w okolicy odbytu,
ból odbytu i odbytnicy,
nietrzymanie stolca i gazów związane z wiekiem, po urazach oraz po porodach,
krwawienia z odbytu lub obecność krwi w stolcu,
swędzenie odbytu,
uczucie niepełnego wypróżnienia.
Jak przebiega wizyta u proktologa?
Wizyta u proktologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o obserwowane objawy, przebyte choroby i operacje, przyjmowane leki. Następnie w miarę potrzeby lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia konkretnych badań.
Badanie per rectum:
Ważną część wizyty u proktologa stanowi badanie per rectum - lekarz wykonuje je wsuwając palec w odbyt pacjenta (w trakcie badania zazwyczaj Pacjent pozostaje w pozycji kolankowo-łokciowej lub w leżeniu na boku).
Anoskopia:
Jeśli jest taka konieczność, proktolog przeprowadza anoskopię - jest to badanie z użyciem specjalnego wziernika, które pozwala ocenić stan kanału odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy, a także pozwala na pobranie wycinka do badania mikroskopowego. Anoskopia nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ale dla własnego komfortu warto zadbać wcześniej o wypróżnienie, a przed badaniem opróżnić pęcherz. Badanie wykonuje się podobnie jak badanie per rectum, w pozycji kolankowo-łokciowej lub w leżeniu na boku. Po zaaplikowaniu żelu znieczulającego przeprowadza się badanie za pomocą anoskopu, czyli jednorazowego wziernika o długości kilku centymetrów.
Rektoskopia:
Kolejnym badaniem proktologicznym wykonywanym w naszej poradni jest rektoskopia - jest to badanie endoskopowe, które umożliwia ocenę błony śluzowej jelita grubego, a szczególnie odbytnicy i esicy. Rektoskopia jest badaniem bezbolesnym (chociaż podczas wsuwania rektoskopu, mimo znieczulenia specjalnym żelem Pacjent można odczuwać dyskomfort), bezpiecznym oraz krótkim – trwa zwykle kilka minut. Jest to badanie głębsze niż anoskopia (jednorazowy wziernik ma około 20 cm ) i umożliwia oprócz oceny wizualnej pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego jeśli zachodzi taka potrzeba. Badanie rektoskopowe wymaga od Pacjenta specjalnego przygotowania. W dniu badania Pacjent powinien wykonać wlewkę doodbytniczą (do kupienia w aptece bez recepty) jedną rano, a drugą na 2 godziny przed badaniem. W tym dniu należy także pozostać na czczo, można pić jedynie płyny niegazowane. Jeżeli w trakcie badania rektoskopowego lekarz zauważy niepokojące zmiany może skierowania Pacjenta na dalsze badania (w tym np. kolonoskopię, usg lub laboratoryjne badania krwi i kału). W naszej poradni Medwind zapewniamy Państwu opiekę doświadczonych chirurgów proktologów, dla których nadrzędną wartością jest zdrowie Pacjenta , oczywiście przy pełnym poszanowaniu jego godności oraz intymności. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu.
© 2025 Medwind. Wykonanie - MVR Studio