Medwind Logo
O nasZespółUsługiCennikVouchery

USG stawów biodrowych u niemowląt i dzieci

W jakim celu wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt ?

USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala nieinwazyjnie i bezpiecznie ocenić budowę i położenie głowy kości udowej oraz panewki stawu biodrowego.

Jeżeli w trakcie badania wykryje się jakieś nieprawidłowości w budowie stawu, to można szybko  wdrożyć właściwe działanie terapeutyczne. Najczęściej rozpoznawaną wadą rozwojową w obrębie stawów biodrowych u dzieci jest dysplazja.

Na czym polega dysplazja stawów biodrowych u dzieci ?

Dysplazja stawów biodrowych jest cechą wrodzoną i polega na niedorozwoju kości i innych elementów składowych tego stawu. Jest ona jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych narządu ruchu i spotyka się ją u około 5% niemowląt. Na szczęście szybkie rozpoznanie i wdrożenie właściwego postępowania zapobiega rozwinięciu się zwichnięcia stawu biodrowego i pozwala na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

Kiedy należy zrobić USG stawów biodrowych u niemowląt ?

W związku z tym, że badanie USG stawów biodrowych jest badaniem nieinwazyjnym , a dysplazja tych stawów dotyczy około 5% niemowląt , jest ono zalecane w ramach profilaktyki , nawet jeśli nie obserwujemy u dziecka niepokojących objawów.

USG bioderek najlepiej wykonać między 6, a 12 tygodniem życia.

Wykonanie USG stawów biodrowych może również zalecić lekarz pediatra, szczególnie jeśli zaobserwuje u dziecka :

  • ograniczenie ruchu odwiedzenia w stawie

  • objaw Ortolaniego ( przeskakiwanie w stawie )

Jeżeli dziecko jest obciążone rodzinnie występowaniem wad rozwojowych stawów biodrowych lub poród był pośladkowy , to pierwsze USG powinno być wykonane jeszcze w szpitalu na oddziale noworodkowym.

Jak przebiega badanie USG bioderek ?

Do wykonania USG bioderek nie trzeba przygotowywać dziecka w żaden szczególny sposób. 

Jest to metoda diagnostyczna całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna. Wykonuje się je w ułożeniu na boku i na plecach. Trwa z reguły kilka, kilkanaście minut , a wynik dostępny jest od razu.

Nasz zespół: Ortopedia

dr n. med Ortopedia Waldemar Kubacki - Specjalista ortopeda, traumatolog, ultrasonografista,

lek. med. Jędrzej Kosmowski - Specjalista ortopedii, chirurgii urazowej i psychologii.

USG Stawu biodrowego u niemowląt- Medwind Poznań

USG bioderek u dzieci i niemowląt. prywatny gabinet w Poznaniu ul. Ostatnia 23. Konsultacje ortopedyczne dla dorosłych i dzieci.

Zapraszamy do naszych gabinetów, dogodna lokalizacja, dojazd z Jeżyce, Łazarz, Wilda i okolic Luboń, Komorniki, Głuchowo.

USG (bioderek) stawu biodrowego u niemowląt cennik - konsultacje zabiegi oraz badania – sprawdź cennik usług w Poznaniu.

Centrum

ZespółUsługiCennikVoucheryKontakt

© 2024 Medwind. Wykonanie - MVR Studio