Medwind Logo
O nasZespółUsługiCennikVouchery

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Leczenie hemoroidów - Medwind prywatna przychodnia Poznań

Hemoroidy (żylaki odbytu), są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Do głównych objawów hemoroidów należy przede wszystkim krwawienie, które zazwyczaj jest niewielkie i obserwuje się je w postaci świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym. Ponadto, Pacjent może odczuwać dyskomfort, świąd, a nawet ból, nasilający się szczególnie podczas aktu defekacyjnego. Na bardziej zaawansowanych etapach choroby częste jest brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową. Wyodrębniono czynniki ryzyka, które pośrednio mają wpływ na powstawanie hemoroidów. Należą do nich między innymi zaparcia, ciąża, siedzący tryb życia, praca siedząca (bardzo częste u zawodowych kierowców), a nawet zbyt długie przesiadywanie w toalecie (na przykład czytanie podczas defekacji) oraz skłonności dziedziczne. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania. Opierają się one zarówno na leczeniu chirurgicznym jak i zachowawczym.

Czym jest i kiedy zastosować (opaskowanie hemoroidów) zabieg Barrona?

Opaskowanie (zakładanie opasek elastycznych), czyli inaczej podwiązywanie hemoroidów metodą Barrona jest bezoperacyjną metodą leczenia żylaków odbytu, charakteryzująca się wysokim bezpieczeństwem oraz skutecznością. Jej istotą jest założenie gumowej opaski na podstawę guzka krwawniczego, co z kolei doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od podłoża. Metoda ta jest wysoce skuteczna w hemoroidach w stopniu I i II, a także w niektórych przypadkach w stopniu III.

Jak wygląda zabieg metodą Barrona?

Podstawowym elementem niezbędnym do wykonania podwiązywania hemoroidów metodą Barrona jest badanie anoskopowe, od którego zaczyna się zabieg. Po zlokalizowaniu guzka hemoroidalnego, przez odbyt wprowadzane jest specjalne urządzenie zwane ligatorem, wyposażone w podwiązki. Poprzez wykorzystanie podciśnienia, ligator zasysa guzek krwawniczy do wewnątrz. Następnie na szypułę hemoroidu nakładane są gumki, które odcinają dopływ krwi i powodują jego obwodowe niedokrwienie. Jest to zabieg bezbolesny poprzedzony aplikacją żelu znieczulającego . Po około 4 do 10 dni od przeprowadzenia procedury, niedokrwiony guzek ulega martwicy oraz odpada. Zazwyczaj hemoroidy są usuwane pojedynczo w odstępach 3 do 4 tygodni. Skuteczność zabiegu Barrona jest wysoka i sięga 80-90%. W celu całkowitej likwidacji hemoroidów wymagane jest wykonanie 3 do 5 zabiegów.

Dieta po gumkowaniu hemoroidów

Przez 10 dni po zabiegu należy utrzymywać miękką konsystencję stolca. Specjalna dieta nie jest wymagana. Można się wspomagać parafiną lub laktulozą w syropie.

Rekonwalescencja po metodzie Barrona

Po prawidłowo wykonanym zabiegu i przy braku patologii anatomicznych nie należy spodziewać się żadnych dolegliwości bólowych.

Centrum

ZespółUsługiCennikVoucheryKontakt

© 2023 Medwind. Wykonanie - MVR Studio